הסבר על Kerberos

0 comment
נהנתם מהמאמר ? שתפו אותו!

הסבר על Kerberos

קרברוס או סרברוס (Cerberus) ע”פ המיתולוגיה היוונית הוא כלב הציד של אדס אל השאול, מתואר ככלב עם 3 ראשים והוא שומר על הכניסה לממלכתו של אדס.

 

אבל Kerberos שאני אכתוב עליו שייך למייקרוסופט והוא פרוטוקול אבטחה לביצוע “אימות” Authentication, קרברוס נמצא בגרסה 5 ורשום כ- KerberosV5, תיאור הכלב ציד עם ה 3 ראשים מושווה ל KDC ה Key Distribution Center ל User המשתמש עצמו ול Server.
הKDC מותקן ביחד עם Active Directory והוא מבצע 2 פעולות עיקריות, ביצוע אימות AS שהוא  Authentication Service ושירות ה TGS ה Ticket Granted Service.

 1. כאשר מתחבר למחשב, הוא מספק שם משתמש וסיסמא ולמעשה מבצע את זה מול ה AS של ה KDC
  המשתמש בבקשת הזיהוי שולח לKDC הנמצא ב Active Directory : שם משתמש UPN (תצורת אימייל – user@domain.com) שם הדומיין ו secret key שבנוי מה PasswordHash של המשתמש
  כעת ה KDC יוצר קשר עם AD בשביל לוודא שהסיסמא והפרטים נכונים וגם אילו קבוצות חבר המשתמש
 2. לאחר ההתחברות המשתמש מקבל TGT קיצור של Ticket Granted Ticket אשר מוצפן על ידי הסיסמא של המשתמש krbtgt כך למעשה המשתמש מקבל את האפשרות לקבל כרטיסים Ticket To Get Tickets, ה TGT שהמשתמש מקבל תקף ל 10 שעות (ע”פ מדיניות ה Policy ב Group Policy) – ה TGT מאוחסן בזיכרון ה RAM לרגע בו המשתמש שוב יצטרך אותוה TGT יכיל בתוכו:
  * Session Key המוצפן על ידי המפתח הפרטי של ה KDC ורק ה KDC יכול לפתוח אותו
  * פרטים על המשתמש, הרשאות, אילו קבוצות הוא חבר.

כאשר המשתמש מזדהה מול ה Authentication Service של ה KDC הוא משתמש בחותמת זמן (מה השעה כעת) והיא מוצפנת על ידי הסיסמא של המשתמש (יותר נכון ה Hash שלו) ואז ה KDC בודק את חתימת הזמן (ע”י הPassowrd Hash של המשתמש, שקיים ב Active Directory) ה KDC יודע איזה בקשה חדשה ואיזה ישנה \ קודמת את ההצפנה של חותמת הזמן אפשר לבטל על ידי הפיצ’ר ב Active Directory שנקרא Do not require kerberos preauthentication

כאשר ה KDC מאשר את בקשה של המשתמש לTGT הוא מגיב לו ב AS Reply ומכיל בתוכו TGT מוצפן עם מפתח שרק ה KDC שירות (ה TGS שלו) יכול לפתוח.
ו session key נוסף נוצר ומוצפן על ידי הסיסמא של המשתמש ( Hash Passwrod) כיוון שה TGT מוצפן ואין למשתמש את הסיסמא לפתוח אותה הוא חייב להציג את ה TGT ל TGS ה( Ticket Granting Service) בלי לדעת מה הוא מכיל.

 1. כאשר משתמש רוצה לגשת לשירות מסוים הוא צריך לבקש Service Ticket וכיוון שיש לו TGT הוא רק צריך לצרף לבקשה את הדברים הבאים:
  *כתובת השרת \ השירות
  *הTGT של המשתמש עצמו
  * מזהה התחברות – מוצפן על ידי ה User Session Key
  את כל זה המשתמש מבצע מול ה KDC ולא מול השרת
 2. כעת הTGS שב KDC מפענח את ההצפנה של מזהה התחברות של המשתמש על ידי כך שיש לKDC את הסיסמא של המשתמש, על ידי כך הוא מאמת שהכל תקין.
 3. לאחר שהוא אימת אותו הוא מייצר למשתמש
  * “כרטיס שירות” Service Ticket
  * Session Key אשר מוצפן על ידי הסיסמא ( Password Hash) של השרת \ השירות אותו המשתמש רוצה
  * וSession Key שמוצפן על ידי הסיסמא של המשתמש עצמו
 4. המשתמש מעביר לשרת את ה TGT של השרת שקיבל מה TGS והשרת פותח את ה TGT הזה על ידי ה Password Hash שלו, שכן ה TGS כשנתן את הכרטיס למשתמש הוא הצפין חלק מהכרטיס על ידי ה Password Hash של אותו שרת.
 5. כאשר השרת מקבל את “הכרטיס” והוא מצליח לפתוח את חתימת הזמן ( שהוצפנה על ידי ה TGS ע”י הסיסמא של השרת עצמו) הוא מבין שה”גורם” שהביא לו את ה TGT מהימן, וכאשר הוא סומך על המשתמש , המשתמש גם סומך עליו שכן הוא הצליח לפתוח את ההצפנה הזו.
 6. בתצורה זו השרת אינו צריך לפנות ל TGS אשר ב KDC כיוון שהTGS משתמש בסיסמא של השרת ששמורה ב Active Directory והשרת עצמו יודע את הסיסמא שלו.

כעת אחרי שהבנו את הקטע היותר טכני, העבור להסבר פשוט יותר:

המשתמש מיוצג כ Client

המשתמש שולח Authenticator המכיל בתוכו את כל הפרטים שלו, זמן ושעה

*לכן אסור שיהיה הבדלי זמן של יותר מחמש דקות, כיוון שקרברוס מונע משימוש חוזר של אותו Authenticator בזמן אחר

המשתמש מצפין את ה Authenticator על ידי ה Password Hash שלו ויוצר Secret Key, אותו הוא שולח ל Domain Controller

*ה Authenticator מסומן כתיקייה אדומה שכן המפתח האדום של המשתמש יכול לפתוח אותו

כעת המשתמש שולח את ה Authenticator בשביל לקבל TGT, ה KDC שיודע את סיסמתו של המשתמש פותח את ה Authenticator ובגלל שהמפתח (הסיסמא ששמורה ל KDC ) פתח את ה Authenticator הKDC יודע שהמשתמש הזה לגטימי

כעת ה TGS לוקח את ה TGT ומצפין אותו עם הסיסמא שלו ( של המשתמש krbtgt)

כעת המשתמש מבסוט ויש לו TGT, פתאום המשתמש רוצה לגשת לשרת (נמצא בצד שמאל)

המשתמש שולח את ה TGT שלו ל KDC, ה KDC לוקח את המפתח שלו ובודק שבאמת זה המשתמש, כך לא צריך ה KDC לבדוק בAD האם המשתמש באמת זה הוא.

הוא פשוט בודק שהמפתח שלו תואם את ה TGT

כאשר הוא ווידא שהמשתמש זה המשתמש, הוא צריך לתת לו Service Ticket לשרת

הKDC לוקח את הכרטיס ומצפין אותו עם הסיסמא של השרת, שכן יש ל KDC את הסיסמא לשרת

המשתמש כרגע מחזיק ב  Service Ticket של השרת וגם TGT

כעת המשתמש רוצה לגשת אל השרת, הוא שולח אליו את ה  Service Ticket, השרת על מנת לוודא שזה באמת המשתמש, משתמש בסיסמה שלו על מנת לנסות לפתוח את ה  Service Ticket אם הצליח, הרי שזה באמת משתמש לגטימי ואם לא, אז המשתמש הזה אינו לגיטימי

מקווה שהבנתם !

 

מאמרים קשורים

Leave a Comment